foto: banjaluka.com
Banjaluka je i prije Prvog svjetskog rata bila značajan centar Bosne. Bila je na raskrsnici puteva Istoka i Zapada.
foto: banjaluka.com
Banjaluka je i prije Prvog svjetskog rata bila značajan centar Bosne. Bila je na raskrsnici puteva Istoka i Zapada.
Bliži se tradicionalni "Kočićev zbor" na Manjači, koji svake godine izazove buru i privuče veliku pažnju javnosti, a nedavno je kod manastira Gomionica otkriven i spomenik Petru Kočiću. To nas je navelo da se prisjetimo jedne priče o nestanku i pronalasku Kočićevog spomenika sredinom prošlog vijeka.
Izgovorene riječi mnoge Banjalučane koštale su mjesece zatvora u kući koja se nalazila u blizini Ferhadije opasana velikim zidom. Zloglasna "Crna kuća" osamdeset godina bila je svjedok brojnih ljudskih sudbina, a u njenim zidinama tamnovao je i Petar Kočić kao i svi oni koji bi rekli nešto protiv vlasti, zajedno sa ubicama i lopovima.
Foto: FB stranica Stara Banja Luka
Priča o "Kući sa crvenim Fenjerom" koja je nekada postojala u Banjaluci, a koja je nastala zbog nesrećne ljubavi Milice Pataresku i Zulfikara Derviškadića još jedna je od priča o zabranjenoj ljubavi iz prošlosti grada na Vrbasu.
Foto: prnjavor.info
Početak 20. vijeka u Banjaluci je obilježila spektakularna trka konja i biciklista zahvaljujući kojoj je konj čuvenog trgovca Lazara Popovića postao ljubimac Banjalučana. O ovom spektaklu pričalo se po Krajini, o tome su pisale sve novine u Austrougarskoj, a koliki je to bio događaj za ljude tog doba svjedoči i pjesma koja je ispjevana u to ime.
Foto: Stara Banjaluka
Okićena mirisnim stablima jabuka i trešanja, te vinovom lozom Banjaluka je dočekala austrougarsku upravu koja je ubrzo grad uljepšala zelenim drvoredima. Ubrzo je krenuo i saobraćaj koji su pokrenuli braća Divjak, a prva žena koja je u Banjaluci vozila automobil bila je njihova sestra, učiteljica Olga Divjak.
Foto: Stara Banjaluka - Borik
Kućni savjet. Danas bi to bilo Zajednica etažnih vlasnika, ali kako su nekada stanovi bili u društvenom vlasništvu, to je bio Kućni savjet. Od bitnog značaja za život, na primjer, u jednom neboderu ili soliteru, ova „institucija“ imala je i vaspitno-pedagošku ulogu. O tom drugom prilikom. Kućni savjet, kažu, bio je alfa i omega.