UrbanObserver

Srijeda, 28 Maja, 2025

Da li se empatija stiče ili zavisi od genetike?

Empatija, sposobnost poistovjećivanja s drugom osobom, njenim stanjima i osjećanjima, rezultat je našeg iskustva i vaspitanja, ali u određenoj mjeri na njen razvoj utiču i geni, pokazalo je istraživanje britanskih i francuskih naučnika.

Otkriće je korak naprijed u razumijevanju autizma. Osobe koje boluju od ove bolesti, između ostalog, imaju poteškoća u izražavanju svojih osjećanja, želja, potreba, sposobnosti i problema s kojima se svakodnevno bore, a to se odražava na njihovo ponašanje.

Najveću genetsku studiju o empatiji u kojoj je učestvovalo više od 46.000 osoba organizovala je kalifornijska biotehnološka kompanija “23andMe” koja privlači klijente kako bi uz pomoć genetskih testova istražili svoje porijeklo, ali i sklonost prema različitim bolestima.

U studiji su učestvovali i naučnici s Pasterovog instituta, a rezultate su objavili u časopisu Translational Psychiatry.

Nema objektivnog merila za empatiju, ali naučnici su studiju bazirali na rezultatima “koeficijenta empatije”. On je rezultat rješavanja upitnika koji je 2004. napravljen na Univerzitetu u Kembridžu.

Naučnici su proučili rezultate upitnika i genome spomenutih 46.000 osoba, analiziravši ih na temelju uzorka izlučevine iz nosa. Zaključili su da se “empatija djelimično nasleđuje putem gena”.

“Najmanje desetina varijacije gena povezuje se s genetskim faktorima”, rezimirali su u saopštenju Instituta Paster. U njemu stoji i da su genetske varijacije koje smanjuju empatičnost povezane s povećanim rizikom od razvoja ekstremne introvertnosti.

“Istovremeno je novo istraživanje potvrdilo podatak po kome žene u prosjeku pokazuju više empatije od muškaraca. Međutim, ta razlika ne zavisi od našeg DNK, već od uticaja hormona i socijalizacije”, stoji u saopštenju Kembridža. Empatija, sposobnost poistovećivanja s drugom osobom, njenim stanjima i osjećanjima, rezultat je našeg iskustva i vaspitanja, ali u određenoj mjeri na njen razvoj utiču i geni, pokazalo je istraživanje britanskih i francuskih naučnika, javlja Hina.

Povezane vijesti

Borba protiv superbakterija: Istraživanja novog antibiotika i na ljudima

Foto: AI/Freepik Švicarska farmaceutska kompanija „Roche“ uskoro će na ljudima početi finalna ispitivanja antibiotika „zosurabalpin“, koji je namijenjen liječenju infekcija opasnih po život. Kompanija je objavila...

Subalpski vunasti štakor, vrsta koja je prvi put ikad snimljena u divljini

Foto: Vejmělka. F., Mammalia 2025 Neke vrste širom svijeta poznate su samo iz muzejskih primjeraka. Vrsta štakora poznata samo iz istorijske muzejske građe fotografisana je...

Popular Articles