fbpx

Da, čule smo za sport. Da, znamo šta je sport. Ali, nikada nismo bile na rukometnoj utakmici. Ili na utakmici uopšte (barem jedna od nas nikada nije) .

12107009 1088583257821625 1329711475143272023 n

Autorke: Slavica Jevđenić i Jelena Jevđenić

Sticajem okolnosti, ne tako davno, upoznale smo rukometaše RK Mladost iz Banjaluke. A naravno kad ste u društvu sportista na red dođe i tema o sportu kojim se bave. I tako su nas pozvali na jednu od svojih utakmica, i mi smo se naravno odazvale pozivu.

Odlazak na utakmicu je bila prava avantura za nas. Iznenadilo nas je to što je dvorana bila više prazna nego puna, s obzirom da je ulaz bio besplatan, iako su nakon utakmice momci kazali da je posjećenost bila dobra. A zašto je tako? Možda zato što nema organizovanih navijačkih grupa, gdje posjetilac navija za tim za koji navija, a pri tome nije neprijateljski nastrojen prema suparničkom timu. Možda zato što nema paljenja baklji, psovki, tuča, gdje u centar zbivanja izbijaju takvi nemili događaji umjesto same utakmice. Mi smo na terenu vidjele pravi sportski duh, fer igru, timski rad i požrtvovanost.

Iz ženskog laičkog ugla, nama tu u početku ništa nije bilo jasno. Zašto je poništen gol, zašto sad ovi ponovo imaju loptu ako su promašili, šta je bek1, šta je krilo2, ko koga čuva, zašto mjenjaju pozicije, šta je pivot3...? Onda smo krenule kapirati zašto, valjda to tako ide kad se makar malo fokusiraš. Pri tome, u nama se probudio (ili pojavio) navijački duh za koji nismo ni znale da imamo. Pa, tako su nas često nervirale sudije, koji uvijek nekako zakinu tim za koji navijaš (iako su sudije na ovoj utakmici sudili fer i pošteno po riječima ljudi koji se u to razumiju), zatim stalni pogledi na semafor, neizvjesnost pred sedmerac4 (pitale smo se da li iko ikada odbrani sedmerac jer po nama je to nemoguće , i onda smo se demantovale jer je suparnički golman odbranio sedmerac). I dalje nam je zbunjujuće kako igrači raspoznaju zvuk pištaljke kad je za šta, za faul, za time out, za žuti karton, za poluvrijeme... A i ne moramo baš sve znati. I tako, malo po malo, utakmica se završila, a pobjedu je odnio tim za koji smo navijale. Čestitke rukometašima Mladosti na pobjedi.

Bez obzira na naš laički i šaljivi osvrt na utakmicu, mi smo zaista uživale. Gledajući tu posvećenost igrača na terenu, prijateljsko ponašanje, borbenost, mlada osoba u fazi sazrijevanja ovakav obrazac ponašanja bi prenijela van terena u svakodnevni život, i zato mislimo da bi djeca i tinejdžeri trebali više da posjećuju sportske i kulturne događaje. Zbog toga naše društvo bi trebalo više ulagati u sport, kulturu, obrazovanje i u ovakve događaje bez nasilja.

IMG 5847

Mali osvrt na igrače van terena. To su mlade osobe koje su tek prevalile dvadesetu, pored sporta kojim se bave, tri puta sedmično treniraju, rade, studiraju. Kulturni, mladi ljudi koji daju nadu u bolju i svjetliju budućnost našeg društva. Hvala igračima RK "Mladost" Banja Luka i RK "Leotar" Trebinje na odličnoj utakmici.

Info o utakmici: Igrala se utakmica Prve Lige RS između RK "Mladost" Banja Luka - RK "Leotar" Trebinje ,u dvorani Borik Banja Luka. Rezultat utakmice je 27:26 u korist RK “ Mladost”.

Link fb stranice RK “ Mladost” Banja Luka

https://www.facebook.com/RK-Mladost-Banja-Luka-520605164619440/timeline/

Na stranici možete pročitati info o klubu i predstojećim utakmicama.

Mi smo zaista uživale, posjetite i vi neku utakmicu.

1. Srednji bek: On je organizator igre ili playmaker.
1. Lijevi i desni bek: Oni imaju skoro isti zadatak. Oni su šuteri i oni najviše dadnu golova.
2. Lijevo i desno krilo: Oni imaju skoro isti zadatak. Oni su najkorisniji za kontre i polukontre.
3. Pivot:On ima zadatak kao linijski čovjek na 6 metara i da čeka lopte od bekova.
4. Sedmerac, kazneni udarac- penal

Impulsportal

Dozvoljeno je dijeljenje i kopiranje sadržaja ovog portala na druge portale, stranice ili blogove, uz obavezno navođenje izvora.

Impuls Teme

NAJNOVIJE U KATEGORIJI

NAJNOVIJE NA PORTALU