UrbanObserver

Nedjelja, 25 Maja, 2025

Zašto kojoti i jazavci love zajedno?

Zašto kojoti i jazavci love zajedno? Oboje su lukavi mesožderi, te budući da često love isti plijen u istim prerijama, imalo bi smisla da su prirodni neprijatelji ili da se bar međusobno izbjegavaju. No, kojoti i jazavci kao suparnici imaju drevni sporazum da ponekad love zajedno.

Njihovo partnerstvo u lovu bilo je poznato još Indijancima mnogo prije nego što su Europljani stigli na američki kontinent, a znanstvenici to proučavaju desetljećima.

Ali zašto bi ti grabežljivci uopće radili zajedno? Kad jedan od njih napokon nešto uhvati, nije vjerojatno da će međusobno dijeliti plijen. Dakle, u čemu je stvar?

Kojoti 1

Kojoti su brzi i odlično se snalaze na otvorenom prostoru. Jazavci su nespretni trkači u usporedbi s kojotima, ali su vrhunski kopači, pa su evoluirali u potjeri za plijenom u podzemnim sustavima ukopavanja. Stoga, kada jazavci i kojoti rade zajedno, koristeći različite strategije i kombinirajući svoje vještine učinkovitije love nego pojedinačno. Kojoti ganjaju plijen na površini, dok jazavci preuzimaju podzemnu potragu. U tom lovu, obojica su svjesni da će samo jedan od njih završiti s obrokom, ali isto tako da ova suradnja koristi obojici lovaca. Sve u svemu, čini se da se ranjivost plijena povećala kada ova dva mesoždera love u partnerstvu.

Međutim, jazavci i kojoti nisu uvijek u prijateljskim odnosima. Oni imaju tendenciju suradnje u toplijim mjesecima, a u zimskom razdoblju se često odvajaju. Tijekom zime jazavac može iskopati hibernacijski plijen dok spava svoj zimski san kako bi se prehranio.

No, svaka zima se na kraju pretvara u novo proljeće, pa će ova dva lovca ponovo trebati jedan drugog. I baš kao što to traje već tisućama godina, opet će sklopiti mir, prihvatiti međusobne razlike i vratiti se zajedničkom poslu.

ludens.media

Povezane vijesti

Subalpski vunasti štakor, vrsta koja je prvi put ikad snimljena u divljini

Foto: Vejmělka. F., Mammalia 2025 Neke vrste širom svijeta poznate su samo iz muzejskih primjeraka. Vrsta štakora poznata samo iz istorijske muzejske građe fotografisana je...

Dramatičan pad bioraznovrsnosti u svijetu: Od 1970. divljih vrsta manje 73 odsto, a slatkovodnih – 85 odsto

Foto: Impuls Svjetska organizacija za zaštitu prirode (WWF), povodom Međunarodnog dana biološke raznovrsnosti, upozorila je na dramatičan pad bioraznovrsnosti u svijetu, navodeći da su prema...

Popular Articles