UrbanObserver

Srijeda, 28 Maja, 2025

Upoznajte najčistiju zemlju na svetu

U našem regionu nalazi se država koja je dobila međunardno priznanje za ekologiju i održivost.

Ujedinjene nacije su 2017. godinu proglasile za međunarodnu godinu održivog razvoja turizma. Zemlja koja je dobila najviše bodova u svim kategorijama i time dobila titulu pobednika je Slovenija. Titula “najodrživije” zemlje došla nakon što je utvrđeno da Slovenija ispunjava 96 od 100 indikatora održivosti. Većina visoko rangiranih zemalja imala je oko 80 zadovoljenih indikatora. Neki od njih su briga o okolini i klimatskim promenama, biodiverzitet, kulturna autentičnost i druge. Ova vest mnoge nije iznenadila zbog toga što je slovenačka prestonica dobila titulu najzelenijeg grada Evrope 2016. godine.

Ova nagrada je došla kao rezultat napornog rada vlade koja je uvela skup ekoloških mera i zakona. Jedan od njih je i da se otpad mora, još u najranijim fazama, odvajati na plastični, paprini i bio-otpad. Time je osigurano da se trećina otpada proizvedenog tokom godine reciklira. Uvođenjem javnih bicikli, autobusa koji korsite prirodni gas i zabranom vožnje automobila po centrima većih gradova, Slovenci su uspeli da drastično smanje emisiju štetnih gasova. Prirodni gas se takođe koristi za grejanje stambenih prostora. Podaci pokazuju da oko 500 metara kvadratnih ima po glavi svakog gradskog stanovnika.

Još jedan od razloga zbog kojeg je Slovenija zaslužila pomenutu titulu je i činjenica da je 60 odsto teritorije Slovenije pokriveno šumom. Na to treba dodati i podatak da u Sloveniji postoji 20.000 vrsta životinja i biljaka koji neomtano žive u 40 nacionalnih parkova i rezervata.

“Budite ponosni na svoju zemlju i potrudite se da svako mesto u vašoj zemlji bude ponosno i pet godina od današnjeg dana tako što će ostati zeleno, čisto i autentično turistima”, izjavio je Alber Salman na svečanoj cereomoniji dodele nagrada.

nationalgeographic.rs

Povezane vijesti

Svjetski okeani potamnili: “Ozbiljan razlog za zabrinutost”

Foto: Cristian Palmer/Unsplash Veliki dijelovi svjetskih okeana postali su tamniji u posljednje dvije decenije, navode istraživači koji strahuju da će ovaj trend imati ozbiljan uticaj...

Kamenolom “Bijela” kod Mostara: Javnost ni godinu dana nakon ekološke katastrofe nema podatke o odgovornosti i šteti

Foto: hercegovina.info Prije skoro godinu dana velika ekološka katastrofa pogodila je Mostarsku bijelu na lokalitetu sjeverno od Mostara kada je prilikom miniranja došlo do urušavanja...

Popular Articles