fbpx

Pronađen izgubljeni dokumentarac nakon 100 godina

Pronađen izgubljeni dokumentarac nakon 100 godina

Ilustracija, foto: Shutterstock

Davno izgubljeni dokumentarni film "Amazon: Najduža rijeka na svijetu", opisan kao “sveti gral brazilskog nijemog filma” ponovo je otkriven skoro vijek nakon što je nestao.

Dokumentarac je ukraden od režisera Silvina Santosa, ubrzo nakon što je snimljen 1918. godine, a nešto više od decenije kasnije potpuno je nestao.

Film se ponovo pojavio ranije ove godine u češkoj arhivi, a identifikovali su ga stručnjaci iz Italije i Brazila, prenosi Gardijan.

To je u suštini čudo. Nismo imali ni najmanju nadu da će ovo djelo jednog dana biti pronađeno, rekao je Savio Stoko, brazilski filmski stručnjak, koji je potvrdio otkriće.

Santos, režiser rođen u Portugaliji, koji je većinu života proveo u Amazonu, bio je jedan od glavnih stvaralaca brazilske kinematografije ranog 20. vijeka.

Najviše ga pamte po dokumentarcu iz 1922. godine “U zemlji Amazonki”, navodi Gardijan.

Film “Amazon: Najduža rijeka na svetu” iz 1918. smatra se rijetkim draguljem brazilske kinematografije zbog svoje dužine, teme i kvaliteta kompozicije.

Sa fascinantnim snimcima raznolikih pejzaža i stanovnika Amazonske šume, uključujući neke od najranijih poznatih pokretnih slika domorodačkog naroda Vitoto, dugometražni film “miješa različite dimenzije dokumentarnog žanra u veoma prijatan narativ za gledaoca”, objašnjava Stoko, profesor vizuelnih umetnosti na saveznom univerzitetu Para u Belemu.

Santos vodi publiku na detaljno putovanje kroz Amazon, naizmjenično snimajući krupne kadrove kajmana, jaguara i tropske flore sa snimcima domorodačkih rituala.

Sniman tokom tri godine u peruanskom i brazilskom Amazonu, film je nestao prije nego što je mogao da bude prikazan u Brazilu, zbog čega je produkcijska kompanija sa sjedištem u Manausu bankrotirala.

Negativ je ukrao Santosov saradnik, Propersio de Melo Saraiva, koji je pregovarao o međunarodnoj prodaji dokumentarca.

Dokumentarac je nekoliko godina kružio u Evropi, ali do 1931. godine filmu se izgubio svaki trag.

Međutim, kopija filma preživjela je u Filmskom arhivu u Pragu, gdje je bio pogrešno katalogizovan kao američka produkcija oko 1925. godine.

Sumnjajući u njegovu etiketu, kustos je ranije poslao kopiju Džeju Vajsbergu, specijalisti za nijemu kinematografiju i direktoru italijanskog festivala nijemog filma ”Pordenone”, gdje će dokumentarni film biti prikazan ove nedjelje.

Dalje prikazivanje planirano je kasnije ove godine u Češkoj Republici i Brazilu.

Aagencije