fbpx

Drvni otpad jača reciklirani beton

1582838342.2038

Inovativno rješenje japanskih istraživača

Istraživanje Instituta za industrijske znanosti Sveučilišta u Tokiju pokazalo je da se reciklirani beton može ojačati dodatkom drvnog otpada. Ova pionirska tehnika obećava ekološki prihvatljiv način poboljšanja betonskih konstrukcija uz istodobno smanjenje troškova izgradnje i emisija ugljikovog dioksida.

Voditelj istraživačkog tima s Instituta za industrijske znanosti Sveučilišta u Tokiju, Li Liang, tvrdi kako je ponovo korištenje agregata od starog betona neodrživo zbog toga što proizvodnja novog cementa utječe na emisije stakleničkih plinova čime dodatno potiče klimatske promjene. Stoga je njegov istraživački tim želio pronaći bolji način ponovne uporabe otpadnog betona, i to onaj koji bi građevinskoj industriji i proizvodnji betona omogućio uvođenje načela kružnog gospodarstva.

Inovativno rješenje japanskih istraživača uključuje uklanjanje otpadnog betona i njegovo usitnjavanje u prah, dok se drvni otpad i piljevina umjesto odlaganja na odlagalištu koriste u postupku recikliranja betona za dobivanje ključnog sastojka lignina. Lignin je neugljikohidratni polifenolni polimer koji poput plastike ili cementa povezuje celulozna vlakna u vrlo čvrstu izvanstaničnu strukturu. Biljna stanica sintetizira lignin i pohranjuje ga na unutarnju stranu celulozne stijenke. Budući da lignin predstavlja nepropusnu zapreku, takve stanice ugibaju i od njih ostaje samo vanjska celulozno-ligninska struktura koja drvu daje veliku čvrstoću.

200222082812ynv3 l

Prah usitnjenog otpadnog betona se potom miješa s vodom i ligninom kako bi se dobila smjesa koja se izlaže visokom pritisku i zagrijava čime lignin postaje ljepilo koje popunjava praznine između betonskih čestica. Rezultat je novooblikovani beton s još boljim karakteristikama, koji lignin čini biorazgradljivijim.

„Većina recikliranog betona koji smo napravili pokazala je bolju čvrstoću i otpornost na savijanje nego obični beton“, reko je jedan od autora istraživanja Yuya Sakai. „Ovo otkriće nam omogućuje veliki pomak prema zelenijoj, ekonomičnijoj građevinskoj industriji koja ne samo da smanjuje zalihe otpadnog betona i drva, već pomaže u rješavanju problema klimatskih promjena.“

S.F. / Ekovjesnik