fbpx

Međunarodni dan biodiverziteta: Otkrivena nova vrsta leptira za BiH

Međunarodni dan biodiverziteta: Otkrivena nova vrsta leptira za BiH

Anthocharis damone, foto: Branislava Dukić

Na Međunarodni dan biodiverziteta Centar za životnu sredinu iz Banjaluke, objavljuje sjajne vijesti. Još jedan pronalazak vrijedan za nauku u Bosni i Hercegovini. Pronađena je nova vrsta dnevnog leptira.

Leptira je registrovala grupa istraživača iz Srbije, Miloš Popović i Iva Stojanović sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu, i iz BiH, Dejan Kulijer iz Zemaljskog muzeja iz Sarajeva i Branislava Dukić iz Centra za životnu sredinu, tokom istraživanja faune dnevnih i noćnih leptira u okolini Dobruna i Rudog.

Riječ je o vrsti Anthocharis damone koja je do sad u Evropi zabilježena u južnoj Italiji, Grčkoj, Makedoniji i Albaniji, te se smatra mediteranskom vrstom koja naseljava samo toplija područja. Međutim, suprotno procjenama, pronađena je u Srbiji 2015. godine što predstavlja izolovanu koloniju udaljenu od susjednih čak 170 kilometara. Životni ciklus ovog leptira je isključivo vezan za jednu biljku – Isatis tinctoria koja raste na strmim, kamenitim, golim, južnim uglavnom serpentinskim padinama. Gusjenice se hrane dijelovima ove biljke, dok ženke polažu jaja na cvijet, i to najčešće samo po jedno.

1. jaje autor Milos Popovic 1024x683

Jaje, foto: Miloš Popović

Potvrđujući prisustvo ove vrste u BiH može se pretpostaviti da je češća na Balkanskom poluostrvu nego što se smatralo ranije.

“Pronalaskom nove vrste za BiH dokazujemo da još uvijek možemo očekivati nove i zanimljive nalaze u regionu te se nadamo da će se u skladu sa rezultatima istraživanja ovim područjima omogućiti adekvatna zaštita”, istakla je Branislava Dukić iz Centra za životnu sredinu.

2. Gusjenica Branislava Dukic 2 1 980x653

Gusjenica, foto: Branislava Dukić

Istraživanje tokom kojeg je pronađena nova vrsta je dio pripremnih aktivnosti za ovogodišnji “Biologer kamp” koji se održava u sklopu projekta “Dragulji prirode: Jačanje otpora i učešća lokalnih zajednica u BiH”, koji provodimo sa našim partnerima iz  Centar Dr. Stjepan Bolkay, Aarhus centar u BiH i češkom organizacijom Arnika.

3. Lutka Branislava Dukic 980x653

Lutka, foto: Branislava Dukić

Očuvanje biološke raznovrsnosti predstavlja temelj održivog razvoja, te je neophodno raditi na zaštiti i unaprijeđenju iste. S tim u vezi, 22. maj je proglašen Međunarodnim danom biodiverziteta od strane Ujedinjenih nacija. Ove godine, obilježava se pod sloganom “Budi dio plana”, i svojevrsni je poziv na akciju svim akterima da zaustave i preokrenu gubitak biodiverziteta podržavanjem implementacije “Globalnog okvira za biodiverzitet Kunming-Montreal”, koji se takođe naziva “Plan biodiverziteta”, a koji nudi mogućnosti za saradnju i partnerstvo među različitim učesnicima.

Tokom proteklog vikenda, istraživači iz Centra Dr. Stjepan Bolkay na planini Treskavici pronašli su mosorskog guštera. Ova vrsta guštera je ugrožena životinja, a mjesta gdje obitava znak su zdrave i očuvane prirode.

Zahvaljujući udruženjima naučnika i ekologa, sve više otkrivamo koliko je priroda Bosne i Hercegovine bioraznolika, što je ključni odgovor na borbu protiv klimatskih promjena.