fbpx

Šta je "ZELENI GRAD"?

Zeleni grad označava promovisanje održivog razvoja putem izgradnje okoliša sa smanjenom emisijom ugljika.

zelenig

Pokazatelji za mjerenje zaštite okoliša uključuju: nivo zagađenja i emisiju ugljika, potrošnju energije i energetski miks, potršnju i kvalitetu vode, količinu otpada i stopu reciklaže, odnos prostor-zelenilo, motorizacijsku stopu i modalni udio gradskog prevoza. Definisanje zelenih gradova po njihovoj okolišnoj efikasnosti neznači da su socijalna pitanja ignorisana. Naprotiv, zelenije životno okruženje može igrati važnu ulogu u činjenju gradova boljim za svoje stanovnike. Danas, mnogi gradonačelnici rade na tome da donesu zeleni status svome gradu. Oni rade na poboljšanju kvalitete zraka, smanjenju upotrebe neobnovljivih resursa, ohrabruju izgradnju zelenih domova, ureda i ostalih objekata, obezbjeđuju više zelenog prostora, podržavaju okolišno prihvatljivije metode prevoza i nude program reciklaže.

Današnji gradovi oblikovani su svojim transportnim sistemima. 

Green transport

Transportni sistemi imaju značajan uticaj na okolinu i odgovorni su za 25% potrošnje svjetske energije i emisije CO2, dok društvena cijena transporta uključuje saobraćajne nesreće, zagađenje zraka, fizičku neaktivnost i osjetljivost na porast cijena goriva. Iz tog razloga, svi mi treba da uzmemo u obzir alternativni zeleni prevoz radi bolje budućnosti. Najbolje opcije alternativnog zelenog prevoza koje možemo izabrati su pješačenje i vožnja bicikla. Ne samo da su ove opcije ekološki prihvatljive, nego nam i pomažu da ostanemo zdravi i u formi. Korištenje javnog prevoza, kao što su električni vozovi, tramvaji ili trolejbusi, kad god je to moguće, bi imalo veliki pozitivni učinak na okolinu. Međutim, ako iz bilo kojeg razloga mislite da javni prevoz nije opcija za vas, onda razmislite o zajedničkom prevozu ili o upotrebi zelenih privatnih vozila (hibridna ili električna).

Zgrade u kojima živimo, radimo i igramo se nas štite od ekstremnih vremenskih utjecaja, ali u isto vrijeme one utiču i na naše zdravlje i na okolinu na bezbroj načina.

Kako uticaj zgrada na životnu okolinu postaje jasan, tako i novo područje pod nazivom “Zelena gradnja” uzima maha.

Green house

Zelena, ili održiva, gradnja je praksa stvaranja i korištenja zdravijih i efikasnijih modela izgradnje, obnove, rada, održavanja i rušenja. Zelene zgrade su dizajnirane da smanje sveukupan uticaj izgrađene okoline na ljudsko zdravlje i na prirodu putem:

  • Efikasnijeg korištenja energije, vode i ostalih resursa
  • Zaštite zdravlja stanara i povećanja produktivnosti uposlenika
  • Smanjenja otpada, zagađenja i uništavanja okoliša

U izgradnji zelenih zgrada mogu se uključiti održivi materijali (ponovo korišteni, reciklirani materijal napravljen iz obnovljivih izvora); kreirati zdravije zatvoreno okruženje sa minimalnim zagađenjem, kreirati okolina koja smanjuje upotrebu vode korištenjem domaćih biljaka koje ne zahtjevaju prekomjerno zalijevanje.

Još jedan korak prema zelenom gradu je “Nula otpada”. To je etičan, ekonomičan, efikasan i vizionarski cilj koji vodi ljude ka mijenjanju njihovog životnog stila i  navika u oponašanju prirodnih ciklusa, gdje su svi odbačeni materijali dizajnirani da postanu resurs za upotrebu nekog drugog. Nula otpada znači dizajniranje i rukovanje proizvodima i procesima tako da se sistematično izbjegava i eliminiše količina i toksičnost otpada i materijala, očuvaju i oporave resursi, a ne da se spaljuju i zakopavaju. Implementacija nula otpada će eliminisati sva ispuštanja na zemlju, u vodu ili zrak, koja su prijetnja zdravlju planete, ljudi životinja ili biljaka.

Kad govorimo o biljkama, zelene površine su od velikog značaja, ekološkog, društvenog i okolišnog.

Green Park

One obezbjeđuju stanište za različite ptice, insekte, zivotinje i ostale organizme, dok u isto vrijeme obezbjeđuju koridore i zelene puteve koji povezuju staništa. Sprečavaju eroziju tla i apsorbuju kišnicu, a time se poboljšava odvodnja. Pokazalo se i da biljke smanjuju efekat urbanog toplotnog ostrva. Zelene površine smanjuju buku, obezbjeđuju mjesta za okupljanje, igru i odmor. One unose prirodnu u urbanu okolinu. Zelene površine potiču vezu između zajednice građana i prirodnog okruženja, što grad čini podnošljivijim za život. Ovo je jako bitno ukoliko se želi da zajednica bude održiva. Zelene površine su pluća grada.

Izvor:sustainable-energybih.org